Nutričná špecialistka: Na niektoré detoxikačné kúry nemám naozaj čo dodať

Možno aj ty patríš do kategórie ľudí, ktorí sa smutne pozerajú po sviatkoch do zrkadla a majú pocit, že pribrali veľa kíl. Pravda je však niekde inde. Nutričná špecialistka Jana Pastrnáková nám v rozhovore vysvetlila, prečo by ľudia nemali tvrdiť, že pribrali len kvôli Vianociam.

Dostali sme aj odborné rady a konkrétny príklad toho, ako si môžeš upraviť jedálniček aj ty sám, bez pomoci odborníka, a prečo by si nemal siahnuť po sviatkoch a prejedaní sa po rôznych detoxikačných kúrach, hoci na teba vyskakujú na sociálnych sieťach. Môžeš si zbytočne ublížiť.

Po vianočných sviatkoch sa mnohí ľudia ženú do fitness centier, lebo to prehnali s dobrými jedlami. Čo sa stane zo zdravotného pohľadu s naším telom, keď sa niekoľko dní po sebe prejedáme?

V období vianočných sviatkov sú v ponuke zväčša kalorickejšie pokrmy, či už ide o hlavné jedlo, dezerty alebo zvýšenú mieru konzumácie alkoholu. Počas veľmi krátkeho obdobia máme tendenciu konzumovať pokrmy bohatšie na tuky a jednoduché sacharidy.

Primárne zdroje energie sú hlavné živiny (sacharidy, bielkoviny a tuky), ľudia však zabúdajú alebo nevedia, že etylalkohol je tzv. nosičom energie, ale nepatrí medzi živiny.

Zvýšená konzumácia alkoholu je spájaná s nárastom tukovej hmoty a má, samozrejme, negatívny vplyv na zdravie. Je jednou z príčin viac ako 200 chorôb. Nárast telesnej hmotnosti aj nárast BMI je výraznejší nielen počas vianočných sviatkov, ale aj v období dovoleniek či iných slávnostných udalostí.

Nemôžeme však tvrdiť, že práve z vianočnej večere sme pribrali xy kilogramov. Zvýšený kalorický príjem a nižšia fyzická aktivita môžu v tomto období prispieť k riziku priberania, ale všetko sa to deje dlhodobo predtým a sviatky to iba zavŕšia.

Veľa ľudí sa odhodlá na novoročnú výzvu, ale ak nie sú trpezliví, vytrvalí a nemajú radosť, pôjde to ťažko. Po nejakom období cvičenia a úpravy stravy môže telesná hmotnosť kolísať, ale dôležitejšie je sledovať zmenu proporcie tela, telesnú kompozíciu: pomer svalovej a tukovej hmoty, alebo si merať telesné obvody.

Stále však platí, že najlepší spaľovač je sval, a preto počas redukcie telesnej hmotnosti odporúčam silové cvičenie, pestrú stravu s kvalitnými bielkovinami, dostatok spánku a regulovať stresové situácie, ak je to možné.

Na internete nájdeme mnoho tipov na rôzne detoxy. Odporúčate ich aj vy, alebo je to zbytočný šok pre telo a pre ľudí, ktorí si nedávajú žiadne diéty?

Neviem, aké sú aktuálne moderné detoxikačné kúry podľa influencerov na sociálnych sieťach či na internete. Ale predpokladám, že stále kraľujú zelerové či uhorkové šťavy, detoxikačné náplasti na päty alebo odvodňovacie kolagénové nápoje. K tomu nemám naozaj čo dodať. A odšťavovať počas zimy tiež nie je žiadna výhra.

Na detoxikáciu tú máme orgány, ktoré si plnia svoju detoxikačnú funkciu, a my svojím prístupom k racionálnemu stravovaniu môžeme tieto orgány podporiť výživou. Napríklad počas zimného obdobia piť kvalitné slovenské sypané čaje, ktoré podporujú funkciu obličiek alebo pečene.

Môžu mať rôzne detoxy škodlivý účinok na naše telo?

Škodlivý účinok na naše telo má jednoznačne obezita. Ľudia si neuvedomujú, že ide o multifaktoriálne relapsujúce ochorenie, ktoré je spájané s ďalšími zdravotnými rizikami, aktuálne je ich 236. Často si muži porovnávajú veľké bruchá a majú z toho zábavu, ako sú dobre kŕmení.

Pritom práve androidný typ obezity, keď je tuk kumulovaný v oblasti brucha, je veľmi rizikový z hľadiska kardiovaskulárnych ochorení, pohybového a respiračného aparátu.

Celý článok nájdeš na Startitup.