Marhuľové smoothie

Marhule patrí medzi kôstkové ovocie, ktoré obsahuje okrem makronutrientov i významné biologické hodnotné látky. 
Marhule sú bohatým zdrojom provitamínu A a vitamínov K, PP, E i vlákniny.

Marhuľové smoothie - smoothie recepty

Na marhuľové smoothie potrebujeme:

  • marhule,
  • banán,
  • medovku,
  • vodu.

Význam KAROTENOIDOV v ovocí

Marhule o.i. obsahujú bioaktívne látky ako sú KAROTENOIDY, ktoré majú pozitívny účinok na ľudské zdravie a zohrávajú dôležitú úlohu v antioxidačnom systéme ľudského organizmu. Antioxidačný účinok tak znižuje riziko aterosklerózy, kardiovaskulárnych ochorení, ochraňuje tkanivá pred poškodením voľnými radikálmi. Karotenoidy priamo vychytávajú voľné radikály (tkz. zhásače), majú protinádorové účinky a znižujú riziko makulárnej degenerácie.

Patria sem:

  • karotény - lykopén, alfa-karotén... (oranžovo-červený pigment),
  • xantofyly (žltý pigment).

Karoteinoidy sú lipofilné pigmenty rastlín (o.i.), ktoré sa nachádzajú v chromoplastoch. Z potravy sa vztrebáva max. 30 % karotenoidov. Keďže sú to lipofilné pigmenty, na ich vstrebanie sú potrebné soli žlčových kyselín. 
Na zdravie.

 

Pripravujte smoothie prevažne z lokálnych potravín.
Znažte sa pomerne často konzumovať ovocie, ktoré práve dozrieva na našom území. Slovenko ponúka dokonalé dary v podobe bobuľového ovocia - jahody, maliny, čučoriedky, černice, ktoré sú bohaté na antioxidatny, v čase maximálnej sezóny je vhodné si toto ovocie spracovať mrazením, čím sa dokážu zachovať potrebné živiny a môžete tak pripravovať smoothie i mimo sezóny aj počas zimného obdobia.

 

Po vymixovaní je potrebné smoothie vypiť!!!
Prečo? Vitamín C rýchlo oxiduje. Ovocie a zelenina je bohatá na vitamín C alebo kyselinu askorbovú, ktorá porušením plodu napr. mixovavaním rýchlo oxiduje na kyselinu dehydroaskorbovú. Obe kyseliny majú rovnaké VITAMÍNOVÉ účinky, avšak majú iné vlastnosti napr. pri ohrievaní, kde kyselina dehydroaskorbová nie je tepelne stála a mení sa na iné neúčinné zložky.