VITA blog o výžive a zdravom životnom štýle

Komplexný pohľad na výživu, zdravý životný štýl a všetko čo s ním súvisi.

Biele jogurty vo výžive, ktorý je pre nás ten najlepší?
Konzumácia jogurtov je na našom území veľmi obľúbená a patrí medzi tradičnú ponuku raňajok vo výžive ľudí. Čo je to jogurt  a ako vzniká? Jogurt je fermentovaný (kyslomliečny) výrobok, ktorý je vyrábaný z mlieka - najčastejšie z kravského. V posledných rokoch i z iných živočíšnych mliek ako je ovčie či kozie, ktoré si našli svoje miesto na trhu v obchodov so zdravou výživou.
Obilniny vo výžive a ich zloženie
Obilniny obsahujú vysoký podiel tkz. ANTINUTRIENTOV - napr. fytáty, dusičnany, fytoestrogény (fytohormóny), kyselinu šťavelovú, inhibítory proteáz … atď. Na ich podiel vplývajú rôzne faktory ako napr.: hnojenie dusíkom, choroby rastlín, genetické faktory, vplyv počasia, spôsob zberu a mnoho ďaľších.


Intolerancia laktózy
Intolerancia mliečneho cukru patrí do skupiny nežiadúcich potravinových alergií, príčinou ktorého je deficit enzýmu laktáza, ktorý štiepi mliečny cukor - laktózu.
Výživár špecialista
Pozorne si prečítajte, čo všetko musí ovládať skutočný výživár špecialista s vysokoškolským vzdelaním.Tento článok je prevzatý zo zborníka prezentácií z XXXI. medzinárodného kongresu SKVIMP a 1. česko-slovenského kongresu klinickej výživy, kde bola Katedrou výživy ľudí publikovaná charakteristika výživára špecialistu a jeho zaradenie do Národnej sústavy klasifikácií.


Dojčenie a jeho benefity
Dojčenie je základnou prevenciou vzniku potencionálnej nadváhy nielen pre samotné dieťa, ale i pre matku. Kojením je tak detský organizmus uchránený od príjmu nevhodných cukrov, kravskej bielkoviny a iných prímesy kojeneckej výživy. Nekojené deti majú tak časom sklon k rozvoju nadváhy.


Je konzumácia výlučne surovej stravy odpoveďou na optimálne zdravie?
V dnešnej “informovanej" a pomerne dosť prekrútenej dobe sa u mnohých ľudí menia stravovacie návyky z rôznych etických, náboženských, enviromentálnych, zdravotných, duchovných, ale zrejme i z módnych dôvodov a prikláňajú sa k rôznym stravovacím smerom. Prečítajte si komplexný prehlad z hľadiska pozitív i možného negatívneho dopadu konzumácie výlučne surovej stravy.


Cvikla ako bojovník za zdravie
Farebný skost tejto úžasnej plodiny vďačí cvikla betanínu. Cvikla sa odporúča jesť hlavne ľuďom, ktorý potrebujú podporiť krvotvorbu, čomu vďačí hlavne bioflavonoidom ako je betaín, ruteín, ktoré ochraňujú naše bunky.


Stravovanie na potulkách
Aj na výletoch sa dá optimálne a zdravo prestravovať, stačí si iba vhodne vybrať.
Prečo zaradiť pseudoobilniny do jedálnička?
Čo sú vlastne obilniny? Sú to plodiny, ktoré tvoria najrozšírenejšiu a spotrebou najobjemnejšiu skupinu rastlinných plodín. Najvýznamnejšie sú chlebové obilniny, čiže hlavne pšenica a raž. Z ekonomického hľadiska patria medzi najdôležitejsie obilniny pšenica, jačmeň, ovoc, raž, kukurica, ryža, cirok a proso. Posledné obdobie sa v pestovaní, ale hlavne vo výžive využívajú pseudoobilniny známe ako pseudocereálie vhodnejšie vo výžive hlavne  z dietetického hladiska.


Farbivá v potravinách pre deti
Kto by nemiloval farby? Žlté, modré, červené alebo i zelené, čím farebnejšie, tým pútavejšie pre deti. Pre potravinárske spoločnosti sú malé deti najoptimálnejším konzumentom a preto prepracovanými marketingovými technikami dokážu vplývať na malého konzumenta. Aby boli cukrovinky jasnejšie, výrobcovia do svojích potravín pridávajú farbivá, zväčša ide o umelé farbivá, ktoré sú vyrábané z uhoľného dechtu.