Väčšina svetového olivového oleja sa vyrába v EÚ. Na celom svete sa ročne vyrobí v priemere 3 milióny ton olivového oleja. Približne 2 milióny ton tejto výroby sa odohráva v EÚ. Hlavnými výrobcami sú: Španielsko (66% produkcie EÚ); Taliansko (15%); Grécko (13%); a Portugalsko (5%). Pričom Grécko má najvyššiu spotrebu olivového oleja na obyvateľa, približne 12 kg na osobu ročne. Priemerná spotreba jedlých olejov na osobu na Slovensku bola v roku 2019 až 9,5 kg. Spotreba olejov má na Slovensku stúpajúci trend. Takže ak ešte nemáte doma kvalitný olivový olej, zadovážte si ho do vašej domácnosti.
Nebudem tu písať letánie, aký úžasný je olivový olej a jeho skladbu MK, či vplyv na zdravie. "Internety" sú prehltené informáciami o tejto úžasnej potravine, ktorá by sa mala používať v každej kuchyni. Podelím sa s vami o zaujímavé postrehy zo svojej nedávnej cesty na BIO olivovej farme.
Iba v rýchlosti v skratke k zloženiu:
✔️ obsahuje 70-80% kyseliny olejovej, 8-20% kyseliny linolovej, stopy linolénovej, erukovej, palmitolejovej atď ...
✔️ široký komplex antioxidatov: α-Tocopherol (vitamín E - zabraňuje autooxidácií NMK), fenoly, polyfenoly, fenolové kyseliny, steroly, chlorofyl, skvalén, betakarotén...
✔️polyfenoly olivového oleja prispievajú k ochrane krvných lipidov pred oxidačným stresom (potvrdené inštitúciou EFSA v roku 2012, keď schválili zdravotné tvrdenie o olivovom oleji). EFSA obmedzil toto tvrdenie na určité polyfenoly, vrátane oleaceínu a oleocanthalu, a na olivové oleje, ktoré obsahujú „najmenej 5 mg hydroxytyrosolu a jeho derivátov na 20 mg olivového oleja
✔️ polyfenoly znižujú rizikové faktory srdcových chorôb znížením krvného tlaku a cholesterolu, znížením zrážanlivosti krvi a zlepšením zdravia výsteliek tepien.
Rodinná farma Therianos má svoje vlastné olivové háje v malej dedinke na vrchu Vrachionas. BIO olivový olej z ich produkcie nikdy nepodlieha žiadnemu spracovaniu (rafinácii) v žiadnej fáze výroby a pochádza priamo z ekologických plodín, aby si zachoval vynikajúcu kvalitu.
Olivy sú pestované v olivových hájoch odrody Koroneiki s viac ako 600-ročnými stromami. Okrem iného sa v ich hájoch nachádza i starodávna odroda s názvom Dopia Zakynthos, ktorej vek sa odhaduje na viac ako 2 000 až 2 500 rokov. "Naša životná filozofia, naša viera v lepší svet a vzájomný rešpekt spolu s mimoriadne bohatou pôdou našich olivových hájov a ich vynikajúcou rozmanitosťou, to všetko spoločne prináša vynikajúci extra panenský olivový olej."
Ich Extra panenský olivový olej je z organoleptického hľadiska úžasný, nemá žiadne chyby a a jeho kyslosť je v rozsahu 0,1 - 0,8. Úroveň kyslosti podľa európskej legislatívy nesmie presiahnuť 0,8 %. Číslo kyslosti definuje koľko KOH je potrebných na neutralizáciu VMK v 1 g tuku.
V roku 2019 spotreba jedlých tukov a olejov spolu na obyvateľa vzrástla oproti roku 2018 o 0,5 kg (2,4 %) a predstavovala hodnotu 21,7 kg. Štruktúra spotreby jednotlivých tukov je nasledovná: rastlinné tuky a oleje predstavujú 71,9 %, maslo 14,3 %, bravčová masť 13,4 % a ostatné tuky 0,4 %.
Spotreba potravín v SR v roku 2019 / Spotreba potravín a nápojov v roku 2019.
meranie tela - chudnutie topoľčany - inbody meranie - inbody Topoľčany - dietológ Topoľčany - inbody meranie Topoľčany - inbody meranie Partizánske - poradňa výživy Topoľčany - chudnutie - dietologická poradňa Topoľčany - výživový poradca - špecialista na výživu - dexa scan Topoľčany - meranie tukov - meranie svalov - poradňa dietetiky - poradňa výživy - poradňa prevencie nadváhy - dietológia Topoľčany - výživa detí - poradňa výživy dietológ
Ing. Jana Pastrnáková | Špecialista na výživu a dietetiku
Poradňa výživy, dietológie a prevencie nadváhy Topoľčany