etanol --> acetaldehyd --> acetát
Etanol sa metabolizuje oxidáciou, enzýmom alkoholdehydrogenáza (ADH). Vzniká toxická zlúčenina CH3CHO acetaldehyd. Enzým aldehyddehydrogenáza (ALDH), ktorý sa nachádza v bunkových mitochondriách a cytosóle, premieňa acetaldehyd na acetát. Metabolit alkoholu acetaldehyd je toxická látka a karcinogén (poškodzuje DNA aj bielkoviny). Acetaldehyd je rýchlo štiepený na menej toxickú zlúčeninu, acetát. Ten sa potom rozkladá na oxid uhličitý a vodu, najmä v iných tkanivách ako v pečeni.
Aldehyd je 7x toxickejší než alkohol. Môže reagovať s amino skupinami bielkovín a tvoria saamíny alebo Schiffove zásady. Táto reakcia môže mať za následok inhibíciu enzýmov, napr. acetaldehyd-dehydrogenázy a monoaminoxidázy. Inhibícia monoaminoxidázy môže zapríčiniť zvýšenie hladiny neuroamínov v krvi po konzumácii etanolu. (1)(2)
ALDH je enzým katalyzujúci oxidačnú reakciu alkoholu na acetaldehyda kyselinu octovú za účasti NAD ako koenzýmu. (2)
obsah sa pripravuje
obsah sa pripravuje
Celková energia etanolu predstuje hodnotu 29,3 kJ (Pánek et al. 2002)
Po dlhodobom príjme alkoholu dochádza k poškodeniu pečene (cirhóza, zníženie tvorby žlče), žalúdka (zvyšovanie produkcie HCl, histamínu a vznik rakoviny), čriev (znížená absorpcia vitamínov B1, B2, B6, B12), obličiek (vylučovanie Mg, Ca, Zn z organizmu), CNS (krvácaniny v mozgu), ciev a srdca. V pečeni dochádza k znižovaniu metabolizmu aminokyselín a syntézy proteínov potrebných pri imunitných procesoch.
✔️ zápaly sliznice tráviacej sústavy
✔️ zvýšenie krvného tlaku
✔️ pokles aktivácie vitamínu D hepatocytmi
✔️ pokles hladiny vitamínu A - neschopnosť organizmu premeniť neaktívny retinol na využiteľný retinal (alkoholdehydrogenáza)
✔️ pokles hladiny vitamínu E, C
✔️ teratogénne učinky na plod ak žena pije počas gravidity (vznik FAS)
✔️ acetaldehyd (metabolit alkoholu) je toxická látka a karcinogén skupiny 1 s najvyšším stupňom dôkazu podľa IARC, ktorá poškodzuje DNA
✔️alkohol a fajčenie majú na riziko rakoviny synergický efekt
✔️okrem iného podporuje vznik nadváhy a obezity (prázdna a škodlivá energia)
Etanol obsiahnutý v alkoholických nápojoch je súčasťou života človeka. U niekoho na každodennom poriadku, u niekoho menej a u niekoho vôbec. Za alkoholický nápoj sa považuje nápoj obsahujúci viac ako 0,75 obj. % alkoholu. Jeho fyziologická hladina v krvi je 0,03 - 0,1 (0,2) ‰.
Celková spotreba alkoholických nápojov v našej populácii za rok 2020 predstavovala 513 633 litrov!!!! Z toho vína spolu pribliežne 87 000 litrov. Spotreba vína (hroznové a ostatné) na obyvateľa predstavuje približne 16 l/r. V roku 2020 sa oproti roku 2019 znížila hlavne spotreba alkoholických nápojov (6,9 %) a nealkoholických nápojov (2,7 %).
(1) TOMAN, Róbert, Jozef GOLIAN a Peter MASSANYI. Toxikológia potravín: učebné texty pre všetky formy vzdelávania. Nitra: Slovenská poľnohospodárska univerzita, 2003. Ochrana biodiverzity, 60. ISBN 80-8069-166-5.
(2) https://pubs.niaaa.nih.gov/publications/aa72/aa72.htm